Penosil

Külmaga külma vastu

Sobiva toote valiku tegemisel on abiks etiketil olevatest piktogrammidest ning kasutusjuhendist. Kasutusjuhend tuleks alati läbi lugeda, sest lisaks ilmastikukindlusele, leiab sealt ka infot materjalidest, millega (liim)hermeetik nakkub, aga ka toote elastsuse, liikumisvõime, töötlemisaja, kasutamistemperatuuri kohta. Üldjuhul sõltubki ilmastikukindel tihendamine ühtviisi nii tootest kui ka aluspinna ettevalmistusest ja nõutud tingimuste täitmisest.

Praegusel aastaajal on aktuaalsed kaks küsimust: milliseid hermeetikuid võib talvel paigaldada ning millistel massidel on hea külmakindlus? 

Põhjamaa kliimas on ilmastikukindla tihendamise tähtsus väga suur, kuna vuugid peavad taluma meie laiuskraadile omaseid mõjusid, näiteks  UV-kiirgust, sademeid ja temperatuuri kõikumisi.

„Rääkides hermeetikute ja liimide vastupidavusest talvetingimustes, on oluline omavahel mitte segi ajada kahte erinevat olukorda- ühel juhul räägitakse juba tardunud hermeetiku- või liimmassi vastupidavusest külmas kliimas ehk siis külmakindlusest ning teisel juhul peetakse silmas hoopiski paigaldustöid talvetingimustes, “ sõnab Krimelte tootejuht Kuldar Kongo.  Milliseid tooteid tasub siis ühel või teisel puhul kasutada?

Parimad tulemused külmas kliimas

Leidmaks hermeetikuid, mis toimivad tardunud kujul ekstreemsetes oludes, isegi - 30°C juures, on abi hermeetikute etiketil olevast CE-märgisest. „Kuna hermeetikutele kehtib harmoniseeritud Euroopa standard, peavad kõik fassaadi-, klaasimis-, sanitaar- ning põrandatöödel kasutatavd hermeetikud, olema tähistatud CE-märgisega ning tootja kodulehel peab olema kättesaadav toimivusdeklaratsioon, “ selgitab Kuldar Kongo.  „CE-märgilt on väga lihtne välja lugeda, kas antud toode sobib kasutamiseks ka välistingimustes ning külmas kliimas.“ Näiteks lühendis F-EXT-INT-CC viitab täht F,window and door  et see on sobiv fassaditöödeks (ingl.k. F-’facade’), nii sise- kui ka välistingimustes (ingl.k. EXT-’exterior’; INT-’interior’) ning tooteomadusi on täiendavalt testitud eriti külmades tingimustes (ingl.k. CC-’cold climate’). Siinkohal ei tohiks unustada, et lisaks ilmastikukindlusele tuleb sobiva hermeetiku valimisel arvestada ka muid parameetreid, näiteks liikumisvõimet, nakkumist aluspindadega jne. Liimide puhul ei maksa aga etiketilt CE-märgist otsida, sest nendele antud hetkel veel ühtegi harmoniseeritud standardit kehtestatud pole.

Tänu tugevatele keemilistele sidemetele, peetakse üheks ilmastikukindlaimaks hermeetikutüübiks silikoone. „Penosili tooteportfellis on neutraalsed silikoonid Penosil EasyPRO All Purpose ja Window&Door, mis korrektsel paigaldamisel peavad ideaalselt vastu Põhjamaade karmidele talvedele, “ loetleb Kongo.

Lisaks silikoonidele on väga hea külmataluvusega ka hübriidpolümeeridel põhinevad hermeetikud ja liimid. Hermeetikutest võiks  välja tuua Penosil Roof&Facade Elasticu ning liimidest Penosil Premium SpeedFix All Exterior 777.

Kuigi kõik ülalpool väljatoodud tooted on suurepärase külma-ja ilmastikukindlusega, tuleb nõuetekohaste tulemuste saavutamiseks paigaldada neid temperatuurivahemikus +5° C kuni +40° C. „Plusskraadidel paigaldamine on oluline seetõttu, et vältida kondensaati, härmatist, lund või jääd aluspindadel. Kui nakkepind on külma- või niiskuskahjustusega, siis ei saa toimida ka kõige kvaliteetsem hermeetik või liim, “ toob Krimelte tootejuhtimise osakonna juhataja Veigo Kallaste välja kõige olulisema.

Tihendustööd madalatel temperatuuridel

Construction fixfoamNegatiivsetel temperatuuridel võiks võimaluse korral väliseid tihendamis- ja liimimistöid vältida, kuna sellega kaasnevad erinevad riskid. Kui see osutub aga vältimatuks, tuleb eelistada tooteid, mille puhul on lubatud ka madalamad paigaldustemperatuurid. Näiteks Penosil All Weather Sealant hermeetik, Penosil Nail&Fix Universal 906 liim ning PENOSIL Premium SpeedFIx Construction 878liimvaht. „Kõiki neid tooteid on lubatud paigaldada kuni -5° C juures, aga ka siin ei tohi ära unustada, et tuleb garanteerida aluspindade puhtus jääst, lumest ja härmatisest ning vajadusel  rakendada ka muid lisatoiminguid, mis on olulised talivstes tingimustes hermetiseerimisel ja liimimisel, “ rõhutab tootejuht Kert Prants.


Mūsų tinklapyje naudojami slapukai, kad užtikrintume Jums geresnę naršymo kokybę. Paspausdami mygtuką SUTINKU, Jūs sutinkate su slapukų naudojimu. Duotą sutikimą galėsite pakeisti savo interneto naršyklės nustatymuose ir ištrindami įrašytus slapukus.